Jak zaprojektować stację paliw?

Jak zaprojektować stację paliw?

Prawidłowe zaplanowanie wyglądu i funkcjonalności obiektu do obsługi klientów, niezależnie od jego przeznaczenia, wpływa zarówno na efektywność operacyjną, jak i bezpieczeństwo użytkowników. W niniejszym artykule przedstawiamy proces wykonywania projektów stacji paliw. Zaprezentujemy przykładowe elementy prac budowlanych, które należy uwzględnić, omówimy kluczowe etapy budowy oraz istotne kwestie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami. Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu!

Elementy stacji paliw, które powinny być uwzględnione w projekcie

Ten typ lokalu usługowego stanowi przede wszystkim miejsce dystrybucji benzyny, oleju napędowego oraz gazu płynnego (LPG). Oprócz sprzedaży paliw stacja może oferować również możliwość zakupu:

 • akcesoriów motoryzacyjnych oraz standardowych, uniwersalnych części zamiennych (żarówek, wycieraczek, bezpieczników samochodowych),
 • eksploatacyjnych materiałów w postaci olejów silnikowych, płynów chłodniczych, hamulcowych,
 • dodatkowego wyposażenia pojazdów (kamizelek odblaskowych, apteczek pierwszej pomocy itd.).

Przykładowy projekt stacji paliw może także uwzględniać myjnię automatyczną lub ręczną. Stanowisko do pompowania opon oraz odkurzacz do sprzątania wnętrza samochodu to kolejne elementy infrastruktury obiektu, które warto wdrożyć.

Wiele punktów posiada sklepy, oferując podstawowe produkty spożywcze, a także artykuły codziennego użytku. Niektóre mają restauracje, kawiarnie, co sprawia, że stają się miejscem do krótkiego odpoczynku podczas podróży i spożycia posiłku. Standardowe wyposażenie współczesnych stacji benzynowych to także toaleta, często z możliwością skorzystania z prysznica. Takie udogodnienia są wyrazem dbałości o komfort podróżujących oraz odpowiadają na rosnące oczekiwania dotyczące kompleksowej obsługi.

Zaprezentowane elementy  sprawiają, że projekt budowlany stacji paliw jest złożonym przedsięwzięciem planistycznym, które wymaga stosownej wiedzy i doświadczenia. Inwestycja domaga się ścisłego przestrzegania terminów oraz efektywnej współpracy z różnymi specjalistami branżowymi. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie optymalnej funkcjonalności obiektu usługowego, spełniającego wysokie standardy bezpieczeństwa i oczekiwania klientów.

Kluczowe etapy i elementy realizacji projektu stacji paliw

 1. Analiza potrzeb i lokalizacji – przy planowaniu stacji benzynowej pierwszym krokiem jest dokładna analiza wymagań inwestora. Wybór miejsca powinien uwzględniać ruch uliczny oraz zgodność z lokalnymi regulacjami związanymi z ochroną środowiska.
 2. Inwentaryzacja obiektu – w przypadku modernizacji istniejącego budynku projekt należy poprzedzić przeglądem i oceną stanu technicznego miejsca przeznaczonego na stację paliw. Na ich podstawie tworzona jest profesjonalna wizualizacja 3D.
 3. Projekt stacji benzynowej powinien uwzględniać – umiejscowienie dystrybutorów paliwa, parkingu, systemów monitoringu, oświetlenia nocnego, instalacji przeciwpożarowych.
 4. Zadbanie o ergonomię strefy obsługi klienta – zapewnienie wygodnych miejsc dla pracowników oraz konsumentów.
 5. Wdrożenie nowoczesnych technologii – współczesne projekty często uwzględniają instalację źródeł energii odnawialnej, takich jak panele słoneczne, oraz zastosowanie energooszczędnych rozwiązań.
 6. Uwzględnienie wyposażenia stacji paliw – kolejnym krokiem jest opracowanie aranżacji wnętrza. W zależności od preferencji inwestora projekt może obejmować różne rodzaje zabudowy stref kasowych, regałów systemowych, sprzęt kuchenny, gastronomiczny.
 7. Zadbanie o estetykę i branding – atrakcyjny wygląd zewnętrzny i wewnętrzny może przyciągnąć klientów. Odpowiednio obmyślany design wzmacnia pozytywne skojarzenia z marką.
 8. Zaplanowanie rozwiązań przestrzennych – uwzględnienie koncepcji otwartej przestrzeni sprzyja relaksowi i odpoczynkowi, zwłaszcza jeśli inwestor planuje mieć na stacji dodatkowe elementy infrastruktury, takie jak miejsca do siedzenia na świeżym powietrzu.

Projekt budowlany stacji benzynowych wykonany przez rzetelną firmę to inwestycja w bezpieczeństwo, efektywność, ergonomię i funkcjonalność. Bez względu na stopień skomplikowania inwestycji, warto skorzystać z usług specjalistów, którzy mają doświadczenie w branży. Przy współpracy z ekspertami możliwe jest stworzenie nowoczesnego obiektu, który będzie spełniał wszelkie wymogi prawne, przyciągał klientów i będzie miejscem przyjaznym zarówno dla kierowców, jak i środowiska.

Nowoczesna i funkcjonalna stacja paliw – postaw na projekty ToMiService zgodne z zasadami sztuki budowlanej

Od wielu lat przygotowujemy opracowania w zakresie aranżacji punktów do tankowania pojazdów. Proponowane projekty budowlane stacji paliw obejmują rozwiązania nowoczesne, funkcjonalne, bezpieczne i przyjazne dla personelu, klientów i środowiska. Przykładowe realizacje pozwolą Ci na zapoznanie się z naszymi możliwościami. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego wszystkich inwestorów, których interesują profesjonalne usługi. Specjaliści z ToMiService zaproponują optymalne, kompleksowe rozwiązania, dostosowane do indywidualnych potrzeb i posiadanego  budżetu.