Jakie są rodzaje regałów magazynowych?

Jakie są rodzaje regałów magazynowych?

Właściwa organizacja przestrzeni do przechowywania towarów stanowi jeden z kluczowych warunków efektywnego zarządzania magazynem Do podstawowych elementów wyposażenia zalicza się regały. W zależności od wielkości pomieszczenia oraz specyfiki artykułów można wybrać i zamówić na wymiar modele paletowe, siatkowe, wysokiego składowania i wiele innych. Jakie są inne rodzaje tych konstrukcji magazynowych i jakie mają one właściwości? O tym piszemy w niniejszym artykule, w którym przeczytasz także o ofercie firmy ToMiService. Zapraszamy do lektury!

Regały magazynowe na zamówienie i wymiar – jakie są ich zalety?

Składy zapasów, półfabrykatów i gotowych produktów firm produkcyjnych, handlowych, dystrybucyjnych wyposażane są w różną infrastrukturę techniczną. Zamówienie regałów magazynowych na wymiar umożliwia:

  • efektywne gospodarowanie dostępną przestrzenią, z zapewnieniem wygody korzystania z niej oraz oszczędności miejsca,
  • bezpieczne składowanie towarów bez zmian ich właściwości,
  • zapewnienie płynności procesów związanych z przepływem produktów.

Regały magazynowe na zamówienie pozwalają dostosować konstrukcję mebli do specyfiki i wymiarów obiektu, uwzględniając indywidualne potrzeby logistyczne.

Rodzaje regałów magazynowych i ich właściwości

Ten typ wyposażenia magazynu obejmuje systemy o przestrzennej, wielopoziomowej budowie, które są przeznaczone do składowania bezpośrednio na ich konstrukcyjnych elementach. Jednym z popularnych typów konstrukcji, które można dobrać na wymiar, są regały magazynowe stałe. Ich podpory nośne są połączone z podłożem.

Do wyboru są również systemy:

  • półkowe – przeznaczone do składowania towarów w różnego rodzaju opakowaniach: transportowych, zbiorczych, jednostkowych. Ten typ stanowi z reguły wyposażenie magazynów, w których przechowywany jest asortyment o stosunkowo niewielkich gabarytach. Towary na tego rodzaju regałach układane są najczęściej ręcznie, przy pomocy wózków unoszących lub przesuwnych drabin,
  • paletowe –  pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię składowania. Dzięki pionowym i poziomym elementom konstrukcji nośnej powstają specjalne miejsca na jednostki ładunkowe, tzw. gniazda. Ich wymiary umożliwiają swobodne umieszczenie towaru o znormalizowanych gabarytach. Ten rodzaj wyposażenia magazynowego odznacza się prostotą budowy i stosunkowo łatwym montażem,
  • przesuwne – charakteryzują się tym, że każdy rząd regałów posiada własny układ jezdny. Dzięki temu możliwy jest ruch całego rzędu wzdłuż specjalnych torów umieszczonych w podłodze. Praktyka pokazuje, że stopień wykorzystania powierzchni magazynowej w przypadku takiego systemu osiąga wartość nawet 80%,
  • siatkowe – wyróżniają się dużą wytrzymałością na pęknięcia, wgniecenia i zniekształcenia, które mogą powstawać w czasie codziennego użytkowania powierzchni. Ten typ regałów odznacza się również podwyższoną odpornością na promieniowanie słoneczne. Dzięki temu można je ustawiać w pobliżu witryn okiennych.

Regał magazynowy wysokiego składowania to kolejna odmiana konstrukcji. Charakteryzuje się pionowym układem, co pozwala na maksymalizację wykorzystania przestrzeni. Ten typ jest powszechnie stosowany w dużych centrach logistyczno-dystrybucyjnych oraz firmach przemysłowych korzystających z różnorodnych półfabrykatów niezbędnych w produkcji.

Kryteria wyboru regałów magazynowych – na co zwrócić uwagę?

Planowanie przestrzennego rozkładu magazynu powinno się opierać na inwestycji w jak najlepiej przemyślane rozwiązania logistyczne. Dobór odpowiednich systemów i urządzeń pozwala wykorzystać dostępną powierzchnię, przy jednoczesnej gwarancji płynnego przebiegu procesów transportu wewnętrznego.

Jakie wybrać regały magazynowe, aby maksymalnie usprawnić przepływ ładunków? Praktyka pokazuje, że istnieje kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę, tj.:

  • wymiary i nośność – upewnij się, że wielkość, rozmiary i ładowność są odpowiednie do rodzaju towarów. Sprawdź, czy regały są wystarczająco wysokie i szerokie, aby pomieścić ładunki oraz wytrzymać ciężar materiałów, które będą przedmiotem składowania,
  • konstrukcja i trwałość – zwróć uwagę na wykonanie, stabilność i wytrzymałość poszczególnych elementów konstrukcji,
  • system dostępu – przyjrzyj się, czy wybrany typ regałów magazynowych zapewnia wygodne użytkowanie i umożliwia personelowi sprawną obsługę,
  • bezpieczeństwo – sprawdź, czy są zgodne z obowiązującymi przepisami BHP.

Przed podjęciem decyzji przejrzyj również opinie i referencje dostawcy takich rozwiązań, a także jego przykładowe realizacje.

TomiService – sprawdzony dostawca regałów magazynowych na zamówienie i wymiar

Od dawna świadczymy kompleksowe usługi sprzedaży i montażu wyposażenia do niskiego i wysokiego składowania towarów na potrzeby przedsiębiorstw z różnych branż. W naszej ofercie mamy wiele rodzajów regałów magazynowych, w tym m.in. siatkowe, paletowe, półkowe. Proponujemy także ich profesjonalny serwis. W razie chęci złożenia zamówienia zapraszamy do kontaktu. Specjaliści z ToMiService pomogą wybrać optymalne rozwiązanie, „szyte na miarę”.